Pracovní léto mezi rozkvetlými loukami

„Vypadá to pěkně, ale pořád u mě vede Drdlík,“ stojíme začátkem roku před chalupou sousedů a zkoumáme jejich střechu. Poslední měsíce se naše pohledy ubírají na střechy domů a chalup všude, kam dohlédneme. Při každé procházce i každé cestě autem. Drdlík je náš favorit. Český patent. Na oko velmi pěkná šindel, která se nám k hrázděné chalupě hodí. Lehký materiál vhodný a hojně používaný v horách. A navíc recyklovaný produkt. Tedy ekologický aspekt, který nás oba moc těší. Přesto chceme prozkoumat i jiné varianty. Hledáme inspiraci a informace o materiálech. Toto léto chceme chalupě dopřát novou střechu. A to je investice, kterou nehodláme uspěchat.

Proměnlivý rozpočet

„Tak ta cena, co jsem měl domluvenou, už neplatí,“ sděluje mi David do telefonu. David je náš soused a naše „výhra“. Je zkušeným klempířem, který žije jen pár chalup od nás. Jeho precizní profesní rukopis v podobě střech sousedů jsme mohli očíhnout zblízka. Byl pro nás jasnou volbou. Radí nám, vysvětluje a probíráme možnosti. Bohužel potřebujeme hnout s chalupou v roce, kdy covid v oblasti stavebnictví zamával se zásadními aspekty. Ceny za materiál letí strmě vzhůru a paralelně chybí materiál jako takový, a to přímo u výrobců. Tepelná izolace, kterou jsme vybrali, není nikde k dostání. David navrhuje a poptává jiné řešení a mezitím se nám zvedly ceny jinde.

Tajemná trubka

„Tady je díra, ale relativně malá. Tady je to ohlé. A tady je přípojka,“ říká pan S., který přijel na naši žádost i s kamerou. Tou prozkoumává vnitřek trubky, která vede ze studánky v chalupě, pod podlahami, kamsi pod dům. Báli jsme se, že trubka je poškozená a voda se rozlévá někde pod chalupou. A to má vliv na vlhkost. Děti asistují a komentují. A my poprvé vidíme, kam tato důležitá trubka vede a v jakém je stavu. Až na pár drobností to vypadá v pořádku. Zároveň to ale znamená, že stále neznáme pravý důvod výrazně vlhkého rohu sklepa.

Stará chalupa je jedna velká neznámá. Do čeho nakouknete, tam vás čeká překvapení. Někdy příjemné, jindy děsivé. Učím se raději nepředjímat, v jakém stavu věci budou. Tentokrát to dopadlo celkem obstojně. Mnoho dalších neznámých nás ale ještě čeká.

Louky, které pohladí duši

„Mamíí, my ti natrháme kytičky, abys byla šťastná!“ volá na mě Fazolek a nosí mi s Juli jednu květinku za druhou. To samé ráno nám ještě zabalený do peřin synek sděluje, že má pro nás něco jako značky. Určitě se inspiroval školkou, protože připomíná svou značku ve školce, kterou je labuť. Dle Kájíka je tatínek krokodýl. Maminka květina. A Juli zlobivý králíček. Z poťouchlého pobavení nás vytrhne dcerka, která se rázně ohrazuje. Zatímco Juli se zlobí, já přemílám nad krokodýlem. Vnitřně se ale směju, jak to synek vymyslel.

Divoké květiny a rozkvetlé louky, které chalupu obklopují, zbožňuju. Uhlazují mé starostlivé vrásky na čele. Jsou moje oáza klidu. Podobně jako les.

Soused klempíř nad zlato

„Není dřevo. Ale já si poradím. Nějak to vymyslíme,“ hlásí David, když rekapitulujeme rozpočet. Bavíme se o prvcích, které bychom si přáli v přírodních materiálech. Před pár dny jsme Davidovi potvrdili kalkulaci. Chtělo to pár hlubokých nádechů a výdechů. I přes cenovou nepřízeň materiálů věřím, že jsme klikaři. Ceny od Davida jsou totiž opravdu přátelské. A příští rok by to byla zase jiná písnička. Není na co čekat.

Stavební deník

„Práce by bylo i pro děti, kdyby na to přišlo,“ usmívá se David, když domlouváme naši aktivní spoluúčast na rekonstrukci střechy. Čeká nás nabité pracovní léto. Vedle střechy máme na seznamu i další věci. Ale těším se na to! Kájík nám vede jakýsi stavební deník. Při hraní si opravuje trubky, kope díry nebo bagruje. Reflektuje vše, co se na chalupě děje. A já si přeju, abychom při pracech našli co nejméně kostlivců.

Kostlivec vylezl záhy

Tak jsem to s těmi kostlivci asi zakřikla. Tento článek jsem dopsala tuto středu po půlnoci. V ten samý den, jen o pár hodin později, mi volal David. „Mám pro vás hodně blbou zprávu,“ zní naštvaně v telefonu. Ajaj, hrkne ve mně a napjatě poslouchám. „Není krytina. Objednávka je už tři týdny potvrzená a teprve dnes mi volali, že materiál dodají až za 5 měsíců!“ pokračuje, zatímco mně zmrznul výraz v obličeji. Následující půl hodinu probíráme všechny scénáře, které nás napadají. Co jiná střešní krytina? David zmiňuje, že již začal obvolávat, co se dá, zda někdo nemá materiál skladem. Šance je mizivá. Zkusíme krytinu dovézt ze zahraničí? Co s dalším materiálem, který již mezitím dodali? Můžeme ho převézt? Necháme ho u nás? Nepoškodí se čekáním venku do jara příštího roku? Jak vyřešíme věci, které nás pálí nejvíce, když budeme moct začít dělat střechu až ve chvíli, kdy sleze sníh?

Stavební materiál zkrátka všude chybí a nestíhá se vyrábět. Po prvotním šoku ale vidíme i pozitiva. Co teprve lidé, kteří mají rozestavěný dům a dostanou podobné zprávy, co my dnes. A David je poklad! S jeho pomocí nalézáme řešení na všechny otázky. Co půjde a co nás pálí, to uděláme letos. A další kroky počkají. Do chalupy nám neteče, tak se do rekonstrukce střechy holt pustíme o 3/4 roku později. A mezitím načerpáme novou energii z přírody:).

180 názorů na “Pracovní léto mezi rozkvetlými loukami”

  1. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

  2. What i do not realize is in fact how you are no longer actually much more wellfavored than you might be right now Youre very intelligent You recognize thus considerably in relation to this topic made me in my view believe it from numerous numerous angles Its like men and women are not fascinated until it is one thing to do with Lady gaga Your own stuffs excellent All the time handle it up

  3. Your posts always provide me with a new perspective and encourage me to look at things differently Thank you for broadening my horizons

  4. Your posts always provide me with a new perspective and encourage me to look at things differently Thank you for broadening my horizons

  5. This post hits close to home for me and I am grateful for your insight and understanding on this topic Keep doing what you do

  6. Your latest blog post was truly inspiring and had some great insights. I can’t wait to see what else you have in store.

  7. I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

  8. Saglotech is a professional web design and digital marketing agency based in Johannesburg, South Africa. Our primary focus is to create robust and effective websites for our clients, while utilizing digital tools to drive relevant traffic to their businesses.

Diskuse uzavřena.