Nádech, kouř a saze pro štěstí

„Já mám moc rád sladké,“ říká sousedovic Honzík. „A já mám moc rád chaloupku,“ reaguje syn. Srdce plesá, nej odměna po náročných dnech.

Pár dní zpět se bavím s ředitelem technických služeb: „Na rovinu, jsem vetešník, pokud byste měli na chalupě nějaké starožitné věci, rád to odkoupím.“ Hned věděl, kdo jsem a přitom já ho vidím poprvé v životě. Na malém městě se asi vše roznese. Chalupa se to pondělí nadechla. Odvezli jsme po okraj naplněný kontejner starých věcí. Neskromně musím poznamenat, že jsme si mákli. Vyklidit chalupu velikosti 5+kk a k tomu navíc bývalou stodolu nám zabralo „jen“ jeden den.

Syn nám usilovně pomáhá. Vozí zrezlé šrouby do přistaveného kontejneru na svém pidi kolečku, které dostal od sousedů. Dcerka se nám už podruhé kamsi ztratila. Jednou jsme ji našli po hlavu v maliní. Jindy v kůlně, kde radostně vyhazovala piliny do vzduchu za pokřiku: „Sněží!“

Bojler dosloužil

„Tak tyhle uzávěry se nevyrábí už tak dobrých 20 let. To i když utáhnu, tak to začne kapat. A tahle věcička, ta už vám tak dobrých 10 let nefunguje,“ shrnuje poznatky údržbář, který se přišel juknout na kapající bojler. To ráno jsme vstávali do chodby s malou potopou.

Kamna stávkují

„Tak jsem se po dlouhé době pořádně zašpinil,“ usmívá se kominík, který přišel na objednanou revizi. Dva dny zpět jsme se trápili s kamny, nehořely ani noviny a při všech pokusech zatopit v kamnech nám všechen kouř šel do místnosti. „Mami, strašně to tu smrdí!“ Beru děti ven, už je skoro tma a doufám, že se to tentokrát povede. Jinak nemám opět na čem vařit. Kamna totiž slouží hlavně na vaření. Nepovedlo se. Kouř, dým a smrad v místnosti. Přepadá nás únava. Naštěstí máme v chalupě i topení, které zapínáme, abychom neklepali kosu.

Proč saze a štěstí? Asi proto, aby člověk nenadával jako špaček nad tím bordelem:) Pokud saze znamenají štěstí, tak naše chalupa byla právě pokřtěna na šťastnou.

„Asi se vám sešlo víc věcí. Jste ve svahu, k tomu blbej tlak a ta kamna byla dost znečištěná,“ shrnuje kominík. Manžel si kamna i komín chtěl vyčistit sám. Už chápu, proč. Poté, co uděláte generální úklid, přijde bodrý chlapík. Bez zakrytí nábytku v mžiku oklepává saze v místnosti. Kominík dokončil nutnou revizi a pro naše nadšené děti přidal pár holubiček na střeše. Uklízíme už pár hodin bordel od sazí a přehráváme si jeho poznatky: „Musím říct, že ta kamna se povedla. Ale ta roura bude potřebovat vyměnit. Další dobrá zpráva je, že ten komín v sauně se mi líbí. A teď ta blbá. Ty trámy kolem komína, to je průser!“

Stará chalupa je plná překvapení. Když se ty negativní zprávy nakupí, je to stres. Oba si uvědomujeme, jak se chalupa pro nás stává vzácnou, ačkoliv nebo právě proto, že je taková stařenka.

3 názory na “Nádech, kouř a saze pro štěstí”

  1. Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

Diskuse uzavřena.