Netlačit na pilu

„Dobrý den, já jsem na Vás nezapomněl,“ nejlepší telefonát za poslední týdny. Potřebujeme nutně vyřešit rozbitý septik. V koupelně už týdny fungujeme v úsporném režimu a už vůbec nemůžeme pozvat rodinu. Domluvený termín však padl kvůli nemoci pana S., prakticky jediného povolaného pána na septiky v okolí. Trochu na něj naléhám a doufám ve slib, že vše zvládneme před zimou. Ale nemusím. K mé velké radosti mi sám sděluje, že udělá vše pro to, abychom do zimy septik měli.

Maminko, je tady motýl

V naší ložnici je babočka paví oko. Jeden z mála motýlů, které si z knih pamatuju. „Tak ho musíme opatrně pustit, aby venku letěl na kytičky,“ pokračuje syn. Je druhá půlka října. Poslední dny se citelně ochladilo. Teploměr navečer ukazuje jen 3 stupně nad nulou. Přesouvám motýlka na prst, otvírám okno. Motýl lenivě mává křídly. Letí mi hlavou, že tam venku je na něj příliš velká zima, aby to přežil. Dětem to ale neříkám. Ti ho právě nadšeně zachraňují.

Necháváme synovi důvěru

„Kájíku, pojď se s námi projít,“ lákám syna už poněkolikáté ven. Kájík ale odmítá, zatímco dcerka už si přináší botičky. Obyčejně jsem dost netrpělivá a zvýšila bych hlas. Dnes ne. Jsem s dětmi sama, tak volám pro radu manžela. Po domluvě Kájíkovi dáváme důvěru, že si v chalupě bude sám chvíli hrát zatímco my dvě jdeme ven.

Netlač na pilu, zasekne se

Je sobota podvečer a 3 stupně nad nulou. Zima nás všechny překvapila. Obě ruce mi mrznou v tenkých pracovních rukavicích. Řežeme dřevo. Já podávám a přidržuju mokré klády. Děti spokojeně běhají kolem. Martin alias zlý vlk je honí a prckové se schovávají. „Chceš si zkusit řezat pilou?“ ptá se mě zničehonic manžel. „Vážně? Nebojíš se, že ti uřežu prsty? Nikdy jsem to nedělala,“ snažím se ověřit, že manžel ví, co dělá. Adrenalin! Dobře zahřívá. Dostávám rychlokurz a zásadní radu: „Uvolni se. A netlač na pilu.“ Uvědomuju si význam přísloví v praxi. A také to, jak je příznačné pro život.

Vracíme se do chalupy a cestou venku nacházíme našeho pátečního motýlka. Přežil! Doma zjišťujeme, že tenhle druh motýla rád přečkává zimu v chalupách. Tak jsme nejspíš zatlačili na někoho, kdo měl jiný plán. Zůstat s námi:)

1 785 názorů na “Netlačit na pilu”