První Vánoce za kamny

„A jak to vypadá? Žádná neočekáváná překvapení?“ ptám se jen pár dnů před Štědrým dnem pana S., který s přestávkami víc jak měsíc pracuje na zahradě na novém septiku. „Vypadá to dobře. Já myslím, že můžete rodině říct, ať se sbalí na hory.“ Paráááda! Z fotek při práci jsme věděli, že zahrada dostala pořádně zabrat. Kopaly se víc jak 2 metry hluboké jámy, bagr rejdil po zahradě a sbíječka rozbíjela skalnaté podloží. Ale stihlo se to! A my se mohli těšit na první Vánoce na chalupě s našimi milovanými z Moravy.

Jestli jsem si něco letos přála, tak strávit Vánoce s manželovou rodinou na chalupě. I proto jsme koupili chalupu, která má více ložnic, abychom mohli trávit svátky s rodinou v pohodlí a netísnili se v bytě.

Sousedi za milión

„Moc děkujeme za ty větve i kolečko. Manžel z toho udělal chodník až k chalupě,“ říkám sousedům u nich ve světnici, kam jsem přišla předat vánoční dárek. Přišla jsem jen na skok, ale zapovídali jsme se. Soused mi ukazuje dobové fotky. Jejich chalupu z roku 1911. Parádní fotka s kočárem a kočím ve vysokém cylindru. Dýchlo to na mě tak, že jsem zapomněla na čas. Dostávám pozvání i pro manžela a děti a mířím k nám. Babi a teta smaží na kamnech řízky, dle množství tak asi pro celou ulici, a strejda si hraje s dětmi.

Sauna má premiéru

„Kačenko, tak holky už na tebe čekají. Šup šup,“ říká švagr s obličejem červeným jak rak. Ještě včera saunu nazval peklem. Místem, kam zavítá jen omylem a kde mu vedrem vyschne i oční rohovka. Teď mi vymlouvá přípravu koláče a postrkuje, ať si to jdu užít. Sauna na dřevo je nejnovějším místem v chalupě. Bývalí majitelé si ji nechali postavit jen 3 roky zpět. Dopíjím domácí medovinku a vyndávám čerstvý koláč z kamen. Cítím teplo v horním patře a hlavou mi proběhne, že jsem toho docela dost vypila. Tak radši jen na chvíli. Sauna čekala na svou premiéru na příbuzné. Dřevo praská v kamnech a sauna příjemně voní.

Teplé ponožky

„Já bych do toho vůbec nerýpal. Jestli termostat nesepne, tak budeme klepat kosu,“ říká manžel. Měl pravdu. Starý termostat si pracuje tak nějak po svém. Zkusily jsem to s babi trochu poštelovat, aby v kombinaci se saunou nebylo takové horko. Výsledek se nezdařil. Termostat nesepnul. Topení přestalo topit a v našem křídle se znatelně ochladilo.

Dětem jsme oblékli tlusté ponožky a víc se přitulili na posteli, kde spíme ve čtyřech. Chalupa má zkrátka svoji hlavu a své možnosti. A vše je tak trochu překvapení.

Dětská radost

„Strejdo, to vypadá jako sopka,“ komentuje Kájík u štědrovečerní večeře pěnu na pivě. Fazolkovo téma sopek nás provází intenzivně už několik týdnů. Sopky vidí všude. Julinka si přála džusík a koláč. Babička jí přání pod stromečkem splnila. Rázem to byla ta nejspokojenější holčička pod sluncem. Děti si užívají babi, tetu a strejdu plnými doušky. Vedle dárků se těšily i na sáňkování. Soused Kájíkovi schoval své boby s volantem. Prarodiče pořídili dřevěné sáňky.

Chalupa žije naplno dětským smíchem, radostí z dárků a pozorností všech okolo. Oči dětem nadšením září. A nás hřeje pohled na jejich radost.

Sněhová nadílka

Po večeři se společně kocháme pocukrovaným dvorkem před chalupou. A na Boží hod nám hory vykouzlily pohádkovou podívanou. Všude bílo. Děti nadšené, my nadšení. Krajina v bílém kabátě vypadá kouzelně. My se vrhli na koulovačku, prubli sáňky a vytvořili sněhuláka Olafa. Krajina se mění před očima. Jeden den mlha, druhý den obloha zalitá sluncem.

Máme jasno! Vánoce už jedině na chalupě a s rodinou. Počátek tradice, na kterou se budeme těšit zase za rok.

130 názorů na “První Vánoce za kamny”

  1. I loved even more than you could possibly be able to accomplish right here. The picture is beautiful, and your language is elegant; yet, it appears that you are rushing through it, and I believe that you ought to give it another shot in the near future. That is something that I will most likely do again and again if you protect this hike.

  2. Fantastic site Lots of helpful information here I am sending it to some friends ans additionally sharing in delicious And of course thanks for your effort

  3. Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

  4. I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

Diskuse uzavřena.